مزوتراپی

همه چیز درباره مزوتراپی

مزوتراپی ، روشی درمانی ، تزریقی بوده که در سراسر دنیا کاربردهای بسیاری دارد ؛ به منظور انجام این روش ، گروهی از مواد فعال بیولوژیک که شامل انواع ویتامین و داروها می باشند ، به ناحیه تحت درمان ، تزریق شده و نتایج بسیار مطلوبی نیز از آن دریافت می شود.مزو تراپی در شهر اهواز توسط دکتر احسان امیدیان ، متخصص پوست در کیانپارس ، انجام می شود.

مزوتراپی

مزوتراپی چیست ؟

واژه مزو تراپی متشکل از دو بخش می باشد ؛ بخش اول کلمه مزو (Meso) که در زبان لاتین دارای معنی ( میانی ) بوده ، و بخش پایانی آن کلمه تراپی (Therapy) که در زبان لاتین به ( درمان ) اطلاق می گردد. با توجه به این تعریف می توان گفت که ، مزو تراپی درمان کننده لایه میانی پوست ( درم ) می باشد.

لایه درم پوست دارای رشته های هیالورونیک اسید ، کلاژن و الاستین می باشد. این رشته ها می توانند سبب انعطاف پذیری ، سفتی و حفظ رطوبت ، پوست گردند. این لایه پوست متشکل از یک بافت انعطاف پذیر پیوندی ، می باشد که با افزایش سن و کمتر شدن رشته های پروتئینی ، سبب خشکی پوست و شل شدن آن می شود.

در روش متداول مزو تراپی ، برای اینکه بتوان به لایه ی میانی پوست ، دسترسی پیدا کرد از سوزن های بسیار نازک و کوچک ، استفاده می شود.

فایده استفاده از مزوتراپی

آب رسانی ، تغذیه و دارو رسانی به بافت پوست

محلولی که در روش مزوتراپی به درون پوست تزریق می شود ، کوکتل نامیده می شود که با توجه به نیاز بیمار ، می تواند ترکیبی از دارو ها یا مواد مغذی باشد.

کوکتل ها حاوی چه موادی هستند ؟

مواد دارویی شامل :

 1. دارو های افزایش دهنده خون رسانی
 2. دارو های بی حس کننده برای کاهش التهاب
 3. دارو های هورمونی
 4. داروی کلسی تونین ، برای خونرسانی و تغذیه پوست و فولیکول های مو
 5. دارو های مغذی ، مانند سیلیکون ها
 6. داروی ال-کارنیتین در موارد درمان سلولیت

ویتامین ها شامل :

 • ویتامین آ ، به منظور تحریک کلاژن سازی پوست و رساندن مواد دارویی به آن
 • ویتامین ب 5 ، برای بهبود بافت پوست
 • ویتامین بیوتین ، به منظور تنظیم ترشح غدد چربی پوست
 • ویتامین ث ، ماده آنتی اکسیدانی تحریک کننده تولید کلاژن در پوست
 • عناصر معدنی ، برای شادابی و سلامت بخشی به پوست و مو

مواد دیگری شامل :

 1. کافئین ، برای درمان ریزش مو و سلولیت
 2. گلیکولیک اسید ، بهبود اسکار ها و لکه های تیره پوست ، با سفید کردن آن ها و رفع ترک های پوستی
 3. سدیم پیروات ، جهت رفع لکه های پوستی و دارای خاصیت ضد پیری

مزوتراپی

از مزو تراپی در چه مواردی می توان استفاده کرد ؟

کاربرد اصلی مزوتراپی در بدن ، برای کمک به فعالیت سلول ها به بهترین شکل ممکن ، از طریق وارد کردن مواد به لایه میانی پوست می باشد. مهمترین موارد کاربرد و استفاده از مزو تراپی ، عبارتند از :

درمان لکه ها و اسکار های پوست

درمان لکه های پوستی ، از طریق کنترل فعالیت سلو ل های ملانوسیت ، به کمک مواد موجود در کوکتل مزو تراپی امکان پذیر است. همچنین به منظور ترمیم جای زخم ها و فرو رفتگی های پوست ، از موادی مانند هیالورونیک اسید ، آمینواسید ها و آنتی اکسیدان ها ، در کوکتل مزو تراپی استفاده می شود که ، این مواد دارای اثرات ضد التهاب و ترمیم کننده و حجم دهنده هستند.

درمان ریزش مو

از مزو تراپی می توان برای تحریک رشد مجدد موها ، و بهبود ریزش مو استفاده کرد. مزو تراپی از سه طریق سبب درمان ریزش مو می شود :

 • به منظور تولید فاکتور هایی که سبب رشد مجدد موها می شوند ، سلول های پوستی را تحریک کرده ، و به آن ها خون رسانی می کند.
 • از طریق تزریق ویتامین ها و مواد مغذی ، کار غذا رسانی به سلول های مو را انجام می دهد.
 • به صورت مستقیم دارو های ضد ریزش موها را ، به فولیکول های مو می رساند.

ریزش مو ، جزء شایع ترین مشکلات پوست و مو در سرتاسر جهان است ، که دلایل بسیاری دارد ؛ در برخی از موارد ناشی از ژنتیک و در بعضی از دیگر به علت ابتلا به برخی از بیماری ها و اختلالات می باشد.

مزو تراپی ، یکی از سریع ترین روش های درمانی غیرتهاجمی بوده که با الگوهای زنانه و مردانه از طریق تزریق مکرر دارو ، ویتامین و عناصر غذایی درون پوست سر ، به درمان ریزش مو می پردازد.

درمان سلولیت و کاهش وزن

امروزه از مزو تراپی ، به منظور از بین بردن چربی های اضافی زیر پوست و کاهش وزن ، استفاده می شود. در این موارد آنزیم های خاصی را به کوکتل تزریقی اضافه می کنند ، که با گذشت زمان و تجزیه شدن این آنزیم ها در بدن ، با باز کردن غشای سلول های چربی و آزاد کردن چربی ها ، می توانند سبب کاهش چربی در ناحیه تزریق کوکتل شوند. سیستم لنفاوی بدن ، می تواند این چربی های آزاد شده را جمع آوری کرده ، و آن ها از بدن دفع نماید.

چگونگی انجام مزو تراپی مو

در این روش به منظور تزریق داروهای مورد نیاز ، از سوزن هایی کوچک به عمق یک میلی متر استفاده می شود ؛ لازم به ذکر است در این روش ، دارو و ویتامین دقیقا در محل مورد نیاز به اندازه کافی تزریق می گردد.

ترکیب دارویی که در این روش ، تزریق می شود بسته به شرایط بیمار به صورت اختصاصی تهیه می گردد.

مدت زمان مورد نیاز جهت انجام این روش ، در هر جلسه طولانی نبوده و تقریبا 10 دقیقه به طول می انجامد ؛ تعداد جلسات مورد نیاز با توجه به مشکلات بیماران تعیین می گردد.

از مزایای این روش ، باید به مواردی که در ذیل به ذکر شده اند ، اشاره کنیم :

 • عدم نیاز به بیهوشی
 • کاهش ریزش مو
 • افزایش آب رسانی و جریان خون در ناحیه تحت درمان
 • تامین مواد غذایی لایه زیرین پوست
 • جلوگیری از تخریب فولیکول مو
 • تنظیم میزان ترشح چربی پوست
 • عدم دوران نقاهت
 • ایمن و بدون عارضه
 • مقرون به صرفه
 • و غیره

مزوتراپی

هزینه مزو تراپی

هزینه مزوتراپی در هر فرد با توجه به پارامترهای گوناگونی ، متغیر بوده و تعیین آن نیازمند انجام معاینات مورد نیاز می باشد ؛ بنابراین متقاضیان انجام این روش ، جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هزینه آن باید به متخصص پوست  مراجعه نمایند.

در آخر :

همانطور که گفته شد مزو تراپی ، کاربرد بسیاری در درمان های زیبایی دارد ؛ در این روش در ناحیه مورد نظر ، دوز کم دارو به طور مکرر تزریق شده و جوانسازی را در پی دارد.

پاسخ