درمان جای جوش

بهترین روش درمان جای جوش

درمان جای جوش در شهر اهواز ، توسط دکتر امیدیان متخصص پوست اهواز انجام می شود.  با ورود به سن بلوغ ، تغییرات هورمونی وسیعی در افراد رخ می دهد ، که از شایع ترین عوارض ناشی از آن باید به حضور جوش و آکنه اشاره کنیم ؛ از معضلات جوش صورت ، باقی ماندن اسکار ناشی از آن بر روی پوست می باشد.

به منظور رفع جای اسکار ناشی از جوش همانند رفع سایر مشکلات ، در ابتدا نیاز به شناخت می باشد ، شناخت به این که جای جوش چگونه به وجود می آید ؛ برای نمونه در بسیاری از افراد ، جوش های چرکی بدون باقی گذاشتن ردی از بین می روند ؛ در حالی که در بعضی دیگر ، جای اسکار ناشی از آکنه های خفیف به صورت لک قرمز یا قهوه ای و فرورفتگی باقی می مانند.

درمان جای جوش

طبق تحقیقات صورت گرفته ، باقی ماندن جای اسکار جوش بر روی پوست ، ناشی از وراثت می باشد و این افراد واکنش های بافتی شدیدتری نسبت به التهاب نشان می دهند. از بهترین اقدامات به منظور پیشگیری و کاهش اسکار و همچنین درمان سریع آکنه و جوش های صورت ، باید به کاهش التهاب پوست اشاره کنیم.

انواع جای جوش

قبل از اقدام برای درمان جای جوش ، باید نوع آن تشخیص داده شود. زیرا روش های درمان جای جوش ، با توجه به نوع آن متفاوت است. بر اساس ظاهری که جای جوش می تواند بر روی پوست ایجاد کند ، جاهای جوش به صورت زیر دسته بندی می شوند :

  • پاپیولار ( جای جوش برجسته و برآمده )

بروز این نوع جای جوش بیشتر بر روی بدن رواج دارد ، و برخلاف حالت های قبلی به صورت برجستگی نمود می یابد.

  • جای جوش دره ای

در این حالت مانند دره های ناهمواری که در طبیعت وجود دارند ، به دلیل آسیب دیدن بافت زیرین پوست ، پوست صورت مواج و ناهموار دیده می شود.

  • رولینگ ( جای جوش به صورت کروی )

در این حالت جای جوش شبیه دهانه حفره آتشفشان به نظر می رسد ، و به شکل دایره ای و بیضی می باشد. این نوع جای جوش ، شباهت بسیاری با جای آبله مرغان دارد. عمق جای جوش ایجاد شده ، با توجه به نوع جوش متفاوت است.

  • آیس پیک ( جای جوش شبیه به فرورفتگی )

جای جوش در بیشتر افراد ، پس از گذشت مدتی تبدیل به فرو رفتگی در پوست می شود ، که اصطلاحا در پزشکی به آن اثر جوش چکشی گفته می شود.

  • جای جوش شبیه به لک های قهوه ای و قرمز رنگ

چرا جای جوش ایجاد می شود ؟

اکثر افراد در طول زندگی خود بروز جوش و آکنه را تجربه می کنند. در صورتی که فرد جای جوش را دستکاری کند ، سبب می شود در آن ناحیه از پوست ، کلاژن بیشتری تولید شود. کلاژن پروتئینی است که به صورت طبیعی در پوست وجود دارد ، و مقادیر مناسب آن به ترمیم و جوانسازی پوست کمک می کند.

در صورتی که با دستکاری پوست ، میزان تولید کلاژن در ناحیه ای از پوست بیشتر شود ، سبب می شود جای جوش در آن ناحیه از پوست باقی بماند ، و میزان برجستگی جای جوش ایجاد شده ، به میزان کلاژن اضافی تولید شده بستگی داشته باشد.

چه عواملی می توانند بروز جای جوش را تشدید کنند ؟

عوامل دیگری علاوه بر دستکاری جای جوش وجود دارند که ، می توانند بروز جای جوش را تشدید کنند. بعضی از این عوامل عبارتند از :

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب مستقیم باعث می شود ، که اشعه فرابنفش خورشید با از بین بردن رنگدانه های پوست ، سبب افزایش و تشدید لکه های پوستی شود. این در حالی است که اکثر افراد تصور غلطی در این زمینه دارند ، و تصور می کنند اشعه آفتاب می تواند ، جای جوش ها و لکه ها را درمان کند.

استفاده نادرست از ویتامین ای

استفاده نادرست و بیش از اندازه از ویتامین ای ، مانند کلاژن ، می تواند حساسیت های پوستی را تشدید کرده و حتی منجر به بروز اگزما در پوست شود. ویتامین ای ، ویتامینی است که مقادیر مناسب آن می تواند در درمان مشکلات پوستی ، موثر واقع شود.

چرا جای جوش ماندگار می شود ؟

ظهور دانه های قرمز رنگ در پوست ، در اثر پر شدن روزنه های باز پوست با چربی های اضافی بدن می باشد. این دانه های قرمز همان جوش ها هستند که هر چقدر عمیق تر باشند ، می توانند آسیب بیشتری را به بافت پوست صورت و بدن وارد کنند. معمولا درمان جای جوش ، پروسه ای زمان بر می باشد و ممکن است ، روند از بین رفتن جای جوش ها و زخم های ایجاد شده ناشی از آن ، یک الی دو ماه به طول بیانجامد.

درمان جای جوش

روش های رفع جای جوش

به منظور رفع اسکار ناشی از جای جوش ، روش های متفاوتی وجود داره که متخصص پوست ، با توجه به نوع آکنه ، یکی از این روش ها را انتخاب می کند ؛ در ذیل به روش های متفاوت رفع جای جوش ، اشاره شده است :

  1. کرم و محصولات بهداشتی ، درمانی
  2. لیزر
  3. میکرونیدلینگ
  4. پانچ

درمان جای جوش با لیزر

لیزر ، یک روش غیر تهاجمی به منظور درمان فرورفتگی جای جوش می باشد ؛ عملکرد آن به این صورت است که نور و اشعه را بسته به میزان مشکل فرد تا عمق مشخصی از پوست می فرستد.

بدین ترتیب پوست تحریک به کلاژن سازی شده و بدون آسیب رساندن به بافت های اطراف با ایجاد سلول های جدید ، فرورفتگی ها را از بین می برد.

یکی از نکات لازم به ذکر در این باره می باشد که دریافت نتایج مطلوب از این روش ، نیازمند تکرار دفعات انجام و گذر زمان است.

 

پاسخ