جراحی تومورهای پوستی

درباره جراحی تومورهای پوستی

جراحی تومورهای پوستی : شایع ترین روش درمانی تومورهای پوست ، انجام جراحی می باشد ؛ با این حال متخصص پوست ، به منظور درمان تومورهای پوستی در میان روش های موجود با توجه به پارامترهایی همانند وسعت ، ناحیه ، شدت تومور و از این قبیل موارد بهترین روش درمانی را انتخاب می کند.( متخصص پوست )

جراحی تومورهای پوستی

دکتر امیدیان متخصص پوست در اهواز ، دارای بورد تخصصی بوده و بهترین متخصص پوست در کیانپارس ، می باشند و می توانند در این زمینه کمک بسیاری به شما کنند ؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر و هم چنین مشاهده نمونه کارهای شان ، می توانید به صفحه اینستاگرام دکتر احسان امیدیان ، مراجعه نمایید.

روش های جراحی تومورهای پوست

همانطور که در فوق ذکر شد روش های بسیاری به منظور درمان تومور پوست یا سرطان پوست وجود دارد ، که در ذیل به مهم ترین آن ها اشاره شده است :

  • جراحی پوست جهت برداشت کامل زائده
  • جراحی میکروگرافی
  • خشک کردن به روش الکتریکی
  • جراحی پوست به روش سرمایشی
  • جراحی با لیزر

جراحی پوست جهت برداشت کامل زائده

به منظور انجام این روش درمانی ، متخصص پوست در ابتدا اقدام به بی حس ناحیه مورد نظر کرده و سپس با استفاده از تیغ ، زائده پوستی را بر می دارد ؛ لازم به ذکر است در این روش ، پوست اطراف نواحی زائده نیز برداشته شده و جهت اطمینان از برداشت تمامی سلول های سرطانی ، با استفاده از میکروسکوپ بررسی می گردد.

جراحی میکروگرافی

 جراحی میکروگرافی یا ( Mohs ) ، از دیگر روش های درمان تومورهای پوستی است که همانند روش فوق ، تحت بی حسی موضعی انجام می گیرد ؛ در این روش متخصص پوست ، اقدام به تراشیدن لایه ای نازک از زائده پوستی کرده و با استفاده از میکروسکوپ ، آن را مورد بررسی قرار می دهد ؛ این فرایند تا جایی ادامه پیدا می کند که پزشک ، از عدم وجود لایه های پوست سرطانی اطمینان یابد.

در این روش نیز همانند روش فوق ، کل زائده پوستی به همراه بخشی جزئی از پوست سالم برداشته می شود.

خشک کردن به روش الکتریکی

از روش خشک کردن الکتریکی یا کورتاژ ، به منظور ( جراحی تومورهای پوستی ) برداشت سرطان های خفیف پوستی استفاده می گردد ؛ به منظور انجام این روش ، از ابزاری تیز شبیه به قاشق ( آلت تراش ) استفاده شده و زائده پوستی برداشته می شود و در نهایت جهت کنترل خونریزی و رفع تمامی سلول های سرطانی ، جریان الکتریکی به ناحیه تحت درمان ارسال می گردد.

سرما جراحی

این تکنیک که تحت عنوان سرما درمانی نیز شناخته می شود ، از نیتروژن مایع برای فریز کردن و تخریب سلول های سرطانی استفاده می کند. این تکنیک را چندین بار می توان تکرار نمود. ناحیه درمان متورم شده و تاول می زند و بعد از بهبود زخم ، اسکار بر جای می ماند. این تکنیک تنها برای سرطان های پوستی کوچک و ضایعه های پیش سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد.

جراحی تومورهای پوستی

جراحی تومورهای پوستی با لیزر

این تکنیک از یک پرتو لیزر ، یک پرتو شدید و باریک نور ، برای تخریب سلول های سرطانی استفاده می کند. جراحی لیزر را می توان برای درمان سرطان های پوست سطحی مورد استفاده قرار داد.

نمونه برداری و برداشتن گره های لنفاوی

نمونه برداری گره های لنفاوی مرتبا در بیماران ملانوما انجام می شود. در این روند ، پزشک ، یک یا چند گره لنفاوی ویژه را که گره های لنفاوی نگهبان نامیده می شود و مستقیماً مایع لنفاوی تخلیه شده از تومور را دریافت می کند ، بر می دارد. اگر هیچ علامتی از سرطان در گره لنفاوی یافت نشود ، جراحی گره لنفاوی مضاعف ، مورد نیاز نمی باشد. اگر سلول های ملانوما در یک یا چند گره لنفاوی نگهبان یافت شوند ، گره های لنفاوی باقی مانده در منطقه ، برداشته می شود.

جراحی سرطان پوست جابجا شونده

کارسینومای سلول فلس دار و سلول پایه که شامل بیش از 95 درصد تمام سرطان های پوستی می باشد ، معمولاً فراگستر نمی شود. ولی ملانوما که حدود 2 درصد سرطان های پوستی را شامل می شود ، می تواند به مغز ، استخوان ها ، کبد و ریه حرکت کند. در زمان وقوع آن ، جراحی برای برداشتن تومور از نواحی درگیر ، مورد نیاز می باشد. جراحی باید با درمان های دیگر از قبیل ایمونوتراپی یا شیمی درمانی برای درمان سرطان متاستازی ترکیب شود. در برخی موارد ، جراحی برای ملانومای متاستازی برای تسکین علائم بیماری مورد نیاز می باشد.

جراحی ترمیمی

جراحی های سرطان پوست ، خصوصاً در زمان بزرگ بودن برش یا لزوم انجام جراحی جامع دیگر برای برداشتن سرطان پوست یا در صورت انجام شدن جراح بر روی صورت ، سر ، گردن یا دست ها ، اسکارها یا بدشکلی هایی را بر روی پوست بر جای می گذارند. درباره گزینه های جراحی ترمیمی ، با پزشک خود مشورت کنید.

پاسخ