تزریق چربی

تزریق چربی چیست ؟

تزریق چربی ( پیوند یا انتقال چربی ) ، روشی از جوانسازی پوست است که به دليل داشتن سلول های بنيادی ، کلاژن سازی را به همراه داشته و با رفع چین و چروک های پوست ، در نهایت جوانی و زیبایی را به افراد هدیه می دهد ؛ از دیگر تاثیرات شگفت انگیز این روش ، باید به خاصیت پرکنندگی آن اشاره کرد ؛ با تزریق بافت چربی ، می توان بدون افزایش وزن ، سبب پرتر شدن برخی از نواحی صورت و بدن شد.

تزریق چربی

با گذشت زمان و در اثر عواملی ؛ همچون افزایش سن ، تماس با نور خورشید ، استعمال دخانیات ، وراثت و از این قبیل موارد ؛ میزان فیبرهای الاستیک و کلاژن پوست کاهش یافته و پیری پوست ، خود را با کاهش انعطاف پذیری ، ضخامت و در نهایت ، چسبندگی به بافت های زیرین نمایان می سازد.

در این زمان با انجام تزریق بافت چربی ، می توان علاوه بر بازگرداندن حجم از دست رفته ، چین و چروک های بروز یافته را نیز بر طرف کرد.

تزریق چربی در کدام نواحی بدن صورت می گیرد ؟

تزریق در ناحیه صورت

معمولا آثار پیری و چین و چروک در ناحیه صورت ، زودتر از سایر نواحی بدن ایجاد می شود. افزایش سن سبب می شود که ، چربی صورت ، در اثر کاهش مواد مغذی پوست کمتر شود. از بین رفتن چربی ، سبب کاهش حجم قسمت های مختلف صورت می شود.

در ناحیه صورت معمولا تزریق بافت چربی در نواحی زیر انجام می شود :

تزریق زیر چشم

پوست دور چشم بسیار نازک و حساس است ؛ همین امر موجب می شود که اثر افزایش سن و تابش مستقیم آفتاب به آن ، بیشتر از سایر قسمت ها خود را نشان دهد. از تزریق این نوع فیلر برای از بین بردن چین و چروک های زیر چشم ، و برطرف کردن کبودی و تیرگی آن استفاده می شود.

تزریق به گونه

گونه ها تاثیر بسیار زیادی در زیبایی صورت دارند. تزریق در ناحیه گونه ، برای حجم بخشیدن به آن انجام می شود. معمولا تزریق فیلر به ناحیه گونه در موارد زیر انجام می شود:

  • از بین رفتن حجم گونه ها به دلیل لاغرتر شدن
  • نداشتن گونه به صورت مادر زادی و وجود بد شکلی در آن
  • افتادگی گونه در اثر افزایش سن

تزریق به لب

یکی از بهترین روش های حجم بخشیدن به لب ها ، تزریق بافت چربی به آن ها است. استفاده از این فیلر نسبت به موارد مشابه ، عوارض کمتری را دارد و نتایج رضایت بخشی دارد. میزان تزریق در ناحیه لب ها و حجم دادن به آن ها ، به سلیقه بیمار انجام می شود.

تزریق چربی

تزریق در بدن

متداول ترین محل ها برای تزریق بافت چربی به بدن عبارتند از :

تزریق به سینه ها

هدف از تزریق بافت چربی به سینه ها ، افزایش سایز و فرم بخشیدن به آن است. این روش درمان زیبایی می تواند جایگزین استفاده از ایمپلنت های سینه باشد. معمولا چربی تزریقی ، از نواحی کمر یا بازوی فرد ، استخراج می شود.

تزریق به باسن

این تزریق هیچ ارتباطی به سن بیمار ندارد ، و هدف آن صرفا ایجاد جذابیت ظاهری در فرد است. این تزریق به حجم بالایی از چربی نیازمند است ، و چربی مورد نیاز از چربی های اضافی ناحیه شکم و ران ، برداشته می شود.

تزریق به واژن یا لابیا ها

ژنتیک و افزایش سن ، می توانند بر زیبایی اندام تناسلی خانم ها تاثیر گذار باشند. بروز نازیبایی در اندام تناسلی ، می تواند موجب کاهش اعتماد به نفس بانوان در رابطه جنسی ، و تاثیرات منفی بر زندگی زناشویی آن ها شود. جوان سازی واژن با تزریق بافت چربی ، یکی از پرطرفدار ترین روش های بهبود زیبایی در سال های اخیر می باشد. میزان ماندگاری چربی در این ناحیه ، معمولا 1 تا 2 سال دوام می آورد.

تزریق به دست و پا

پوست پشت دست ، یکی از نواحی بدن است که آثار افزایش سن و پیری در آن ظاهر می شود. با از بین رفتن چربی پوست دست ها ، می توان استخوان ها ، رگ ها و تاندون های ناحیه دست را دید. برای جلوگیری از دیده شدن اجزای زیر پوست دست ، می توان از تزریق بافت چربی های اضافی دیگر نواحی بدن ، استفاده کرد.

تزریق چربی چگونه انجام می شود ؟

تزریق بافت چربی ، در سه مرحله انجام می گیرد :

  1. مرحله اول : در این مرحله ، در ابتدا ناحیه ای که قرار است از آن چربی برداشته شود ، توسط متخصص پوست ضدعفونی می شود و سپس ، در شرایط استریل و تحت بی حسی موضعی با استفاده از سرنگ و کانول های مخصوص ، چربی مورد نیاز برداشته می شود.
  2. مرحله دوم : چربی های برداشته شده ، در دستگاه سانتریفیوژ قرار گرفته و در نهایت ، چربی خالص به دست می آید.
  3. مرحله سوم : چربی به دست آمده ، پس از ضدعفونی ناحیه مورد نظر ، تحت بی حسی موضعی تزریق می گردد.

یکی از نکات بسیار مهم در رابطه با تزریق بافت چربی ، در این باره است که به علت استخراج چربی از بدن خود فرد ، شاهد بروز حساسیت در افراد نخواهیم بود.

ماندگاری تزریق چربی

بعد از تزريق چربی در يک ماه اول ، حجم تزريق شده كاهش ميابد و از ماه سوم ، بعد از ايجاد رگ های خونی برای تغذيه سلول های چربی ، حجم از دست رفته دوباره بر خواهد گشت.

چربی تزریق شده ، قابلیت استقرار در موقعیت جدید و سازگاری با بافت های مجاور را دارد ؛ از این رو ، می توان با انجام آن طی چند مرتبه ، میزان ماندگاری آن را افزایش داد و در نهایت ، سبب ماندگاری آن به طور دائم شد.

در آخر :

به طور مجدد باید ذکر شود تزریق بافت چربی ، یکی از روش های ایمن جوانسازی است که به علت تاثیرات و نتایج طبیعی و زیبایی که دارد ؛ هر ساله بر محبوبیت آن افزوده شده و متقاضیان آن افزایش می یابند.

پاسخ