اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

آیا رعایت اقدامات قبل از تزریق بوتاکس ضروری است ؟

رعایت نکاتی که توسط متخصص پوست اهواز ، پیش از انجام تزریق بوتاکس ، به افراد توصیه می گردد ؛ اهمیت به سزایی دارد و به هیچ عنوان ، نباید در این رابطه سهل انگاری گردد ؛ در مقاله پیش رو ، به مهم ترین اقدامات قبل از تزریق بوتاکس ، اشاره شده است ؛ با ما همراه باشید.

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک ماده ی دارویی است که از سمی به نام بوتولونیوم ساخته می شود. این سم می تواند عضلات را به صورت موقتی فلج کند. معمولا به دلیل تحرک در عضلات، چین و چروک در پوست صورت و بدن ایجاد می شود.

به کمک تزریق بوتاکس می توان عضلات بعضی از نواحی صورت و بدن را فلج نمود و باعث کاهش و از بین رفتن چین و چروک در این نواحی شد. تکنیک تزریق بوتاکس روشی با تهاجم کم است که در درمان خطوط ظریف و چین و چروک های صورت و بعضی نواحی بدن بسیار موثر می باشد.

بوتاکس به چه منظوری استفاده می شود؟

مهمترین کاربرد های تزریق بوتاکس کمک به درمان و زیبایی است. در ادامه مقاله با کاربرد های زیبایی و درمانی تزریق بوتاکس آشنا می شوید:

کاربردهای زیبایی بوتاکس

 • از بین بردن چین و چروک ها و خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم
 • رفع خطوط پیشانی
 • از بین بردن خط اخم
 • زیبا سازی بینی و بالا بردن نوک آن
 • زیبا سازی لب ها و بالا بردن گوشه های آن ها
 • رفع چین و چروک های ناحیه گردن

کاربرد های درمانی بوتاکس

 1. برطرف کردن پرش عضلات چشمی یا پلک
 2. رفع افتادگی پلک ها و بهبود بینایی
 3. درمان میگرن های مزمن
 4. از بین بردن گرفتگی عضلات گردن
 5. رفع تعریق بیش از حد با تزریق زیر بغل
 6. کمک به درمان بیش فعالی مثانه
 7. کمک به درمان بعضی از اختلالات عصبی و فلج مغزی

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

 • انتخاب بهترین متخصص پوست ، اولین مرحله انجام تزریق بوتاکس بوده و از اهمیت به سزایی نیز برخوردار می باشد ؛ چرا که ، تاثیر به سزایی در نتایج دریافتی از آن دارد.
 • افراد زیباجو باید متخصص پوست ، را از تمامی سوابق پزشکی خود ؛ از جمله حساسیت های دارویی ، سابقه تبخال و از این قبیل موارد مطلع نمایند.
 • در صورتی که مدت طولانی است ، داروی خاصی مصرف می کنید ، پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید.
 • متخصص پوست ، به افراد زیباجو توصیه می کند ؛ از مدتی پیش از انجام تزریق بوتاکس ، از مصرف داروهای ضد التهابی که منجر به اختلال در انعقاد خون می گردند ، خودداری نمایند.
 • کسانی که تصمیم به انجام تزریق بوتاکس گرفته اند ، باید از مدتی پیش از انجام آن ، از استعمال دخانیات و همچنین مصرف نوشیدنی های حاوی الکل خودداری نمایند ؛ چرا که ، مصرف این موارد احتمال بروز تورم و کبودی را افزایش می دهد.
 • طبق گفته متخصص پوست ، یکی از مهم ترین توصیه های پیش از انجام تزریق بوتاکس ، در این باره می باشد که پوست شما نباید آفتاب سوخته باشد.
 • به بانوانی که در دوران بارداری یا شیردهی قرار دارند ، توصیه می گردد ؛ تزریق بوتاکس ، را به پس از اتمام این دوران موکول کنند ؛ چرا که انجام این روش از جوانسازی پوست در این دوران ، امکان پذیر نمی باشد.
 • بانوانی که تصمیم به انجام تزریق بوتاکس گرفته اند ، در روز انجام آن باید از آرایش کردن خودداری نمایند.
 • در صورتی که پزشک برای تان دارو تجویز کرده است ؛ مصرف به موقع و منظم آن از اهمیت به سزایی برخوردار است.

توجه

یکی از نکات بسیار مهم در رابطه با مراقبت های پس از تزریق بوتاکس ، در این باره می باشد که افراد ، باید تا 4 ساعت بعد از انجام آن ، از خوابیدن ، دست زدن و ماساژ پیشانی خودداری کنند.

میزان ماندگاری درمان با بوتاکس چقدر است؟

به صورت معمول اثر تزریق بوتاکس به مدت 4 تا 6 ماه دوام می آورد. البته عوامل زیر بر مدت زمان ماندگاری بوتاکس تاثیر مستقیم دارند:

 1. میزان بوتاکس تزریق شده
 2. ناحیه محل درمان بوتاکس
 3. سن بیمار
 4. میزان انعطاف پذیری پوست بیمار
 5. میزان شدت و عمق خطوط یا چین و چروک های محل درمان

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

چرا از بوتاکس در فواصل زمانی مشخصی در درمان استفاده می شود؟

با وجود اینکه هر بار تزریق بوتاکس ممکن است بتواند ماندگاری اثر این درمان را طولانی تر کند؛ ولی معمولا تزریق در فواصل زمانی مشخص انجام می شود و به مرور فاصله بین تزریق ها بیشتر می شود. زیرا عدم استفاده از عضله می تواند موجب تحلیل و کوچکتر شدن آن عضله شود.

همچنین استفاده بیش از حد از سم بوتولونیوم ممکن است منجر به مقاوم سازی بدن به این سم شود. در نتیجه حساسیت بدن کم می شود و دیگر بدن به درمان با بوتاکس جواب نمی دهد. تجویز فواصل درمان با بوتاکس توسط متخصص تعیین می شود.

هزینه تزریق بوتاکس

دغدغه ذهنی کسانی که تصمیم به انجام این روش از جوانسازی پوست ، گرفته اند ؛ در رابطه با هزینه تزریق بوتاکس می باشد. در پاسخ به این افراد باید گفت:

هزینه تزریق بوتاکس به عوامل زیر بستگی دارد:

برند بوتاکسی که در درمان مورد استفاده قرار می گیرد

بسته به این که برند بوتاکسی که استفاده می کنید چقدر معتبر باشد یا نوسان قیمت داشته باشد، هزینه درمان بوتاکس متغیر است.

ناحیه ای که قرار است درمان بوتاکس در آن صورت بگیرد

میزان دوز مورد استفاده از بوتاکس برای تزریق در نواحی مختلف بدن تفاوت دارد. هر چه میزان دوز بالاتری از بوتاکس استفاده شود، میزان هزینه درمان بوتاکس نیز افزایش می یابد.

میزان عمق خطوط و دفعات تزریق

با توجه به شدت میزان خطوط و چین و چروک های بدن ممکن است تعداد دفعات تزریق متفاوت باشد. هر چه تعداد دفعات تزریق بوتاکس بیشتر باشد میزان دوز بوتاکس تزریقی افزایش می یابد. در نتیجه هزینه درمان نیز افزایش می یابد.

اطلاع از هزینه نهایی تزریق بوتاکس ، نیازمند مراجعه به متخصص پوست و قرارگیری تحت معاینه می باشد ؛ بنابراین ، به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این باره به پزشک مراجعه نمایید.

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

پاسخ